Ačkoliv současným trendům, co se vybavení domácností týče, je individualismus, přesto se najdou typy nábytku, které najdeme v každém domě či bytě. A co více, v průběhu mnoha desetiletí neprošly prakticky žádnou změnou.

Příkladem může být například kredenc. Jedná se o skříňky, zavěšené nad kuchyňskou linkou a dřezem. Obvykle slouží k ukládání určitých typů nádobí, jako jsou například talíře, skleničky či hrnky, ale také přísad do vaření, které potřebujeme mít vždy po ruce, jako například koření.

moderní typ kuchyně

Díky tomu můžeme mít tyto věci kdykoliv k dispozici, aniž bychom se museli vzdalovat od zapálené plotny či horké trouby. Vaření je tak o poznání snazší, zvláště pak u kořenění, kdy daný pokrm dochucujeme v průběhu celého procesu i několikrát.

Výhodou kredence pak je, že vydrží skutečně dlouho, a tím je myšleno i desítky let při dobré péči. Proto může být někdy těžké určit přesně okamžik, kdy je vhodné starý kredenc vyměnit. U mnoha lidí tak přesluhuje, což rozhodně není dobré.

Faktem je, že je obvykle vyroben ze dřeva, a to znamená, že jej dříve či později napadnou červotoči. Tato pravděpodobnost je pak vyšší u těch, které jsou skutečně staré, neboť je pro ně takovéto dřevo stravitelnější a lépe se jim s ním pracuje. Ovšem vzhledem k tomu, že se nachází v těsné blízkosti jídla, nejsou tito návštěvníci v žádném případě vítání.

klasická kuchyň v bílé

Je zde ale také druhá strana mince. Pokud máte doma skutečně starý kousek, pak se může jednat o cennou starožitnost. Zde je však problém v tom, že aby zůstal v dostatečně dobrém stavu, je prakticky nutné, aby nebyl téměř používán. A to rozhodně není častý případ.

I to je důvod, proč jsou starožitné kredence tak vzácné a ceněné. Pokud tedy máte pocit, že nějaký takový doma máte, pak je určitě vhodné, aby se na něj podívat odborník. Můžete na něm totiž vydělat slušnou částku, a to se rozhodně vždy hodí.