Rubriky
Dům

Nová zástavba ve vesnicích

V mnoha českých vesnicích vznikají další a další rodinného domy či celé nové ulice a celky. V tradičním charakteru vesnic se tedy přidává nová rovina lidí, kteří sice ve vesnici bydlí jako běžný původní obyvatel této vesnice, ale jelikož jsou původně z města, tak jejich domy a obytné ulice získávají jiný charakter.

V menších vesnicích panuje taková zvyklost, že se všichni znají minimálně od pohledu nebo aspoň máte společné známé. Na vesnici si tedy i při letmém setkání přejí všichni se všemi dobrý den. Dlouhodobý občan vesnice tuto zvyklost zajisté dodržuje a je to poté poměrně jednoduchý indikátor, který naznačuje, že je někdo ve vesnici nový.

malebná vesnická krajina

Lidé, kteří se z města přestěhují na vesnici mají také různý přístup k jejich novému bydlišti. Pravděpodobně si všimnou, že struktura a chování lidí je jiná než ve městě a oni se této struktuře mohou vymezit nebo přizpůsobit. Často se také stává, že se na vesnici v územní plánu vytvoří nová ulice a nastěhují se jen lidé z města a ti se poté začnou slučovat a vytvoří poměrně izolovanou skupinu, která často nekomunikuje s původními obyvateli vesnice.

Domy, které si lidé přistěhovalí z města staví ve vesnicích často nerespektují stávající charakter, přesto, že ten bývá velmi rozmanitý. Na vesnicích bývají levnější pozemky než ve městech a poté mají lidé více prostředků na rozlehlejší dům, který svým měřítkem úplně vybočuje ze všeho, co je kolem něj. To bohužel může úplně měnit malebnost vesnic.

vesnická zástavba

Většina lidí, kteří v životě dosáhnou prostředků na postavení svého domu, si k této události nepřizve architekta a to zejména z důvodu vyšších cenových nákladů. Je však nutné zvážit ten fakt, že v tomto domě již pravděpodobně stráví člověk celý zbytek života a při nevhodném návrhu může údržbou a mnoha dalšími starostmi své náklady dále zvyšovat daleko přes hranici, kterou by nastavila přidaná cena za architekta.

Rubriky
Dům

Zdravý vzduch v bytě

Vzduch, který dýcháme doma, je mnohdy mnohem méně kvalitní, než vzduch venku. Pokud vám důkladné větrání nepomáhá a trpíte opakovanými virózami, bronchitidami nebo alergiemi, pak zvažte koupi čističky vzduchu. Čistý vzduch totiž pomůže nejen alergikům, ale i dětem a dospělým, kteří trpí častými onemocněními dýchacích cest.
blesk za stodolou

Jedy ve vzduchu

Moderní čističky vzduchu jsou totiž schopné zachytit skoro všechny poletující nečistoty. V polétavém prachu jsou totiž často vázány velmi nebezpečné látky jako kadmium a benzo-a-pyren. Další výhodou čističek je schopnost dezinfekce vzduchu, čímž likvidují část obsažených virů a bakterií.
čisté a špinavé moře
Otázka nákupu čističky s ionizátorem vzduchu se někdy jeví jako zbytečná. Dobré je ale vědět, že vzduch v našem prostředí již ionizovaný je. Obsahuje různý poměr záporně a kladně nabitých iontů. Nejvíce je to poznat venku po bouřce. Pro naše zdraví je ale dobré, aby záporných iontů, tzv. aniontů bylo ve vzduchu více. Lépe se nám pak dýchá. Ionizátory tyto aniontu do vzduchu přidávají, proto se přikloňte k čističce s ionizátorem.

Moderní technologie

V čističkách dnešní doby již nenajdete žádné ventilátory. Cirkulaci vzduchu umožňuje soustava elektrod. Díky tomu jsou čističky skoro bezhlučné a neruší ani váš spánek. Můžete je tak postavit do dětského pokoje nebo ložnice a mít je v provozu celých 24 hodin. Vyberte si čističku bez vyměnitelných filtrů. Někteří výrobci mají na filtry doživotní záruku, neboť tato tělesa se nemění, ale pouze vytahují a oplachují pod vodou. Tím se výrazně sníží provozní náklady. Dražší a nejmodernější variantou jsou nanočističky, kde vzduch prochází přes fotokatalitické filtry, které se vůbec nečistí.
deset mínus devět
Kromě nízké hlučnosti v posledních letech i významně klesly náklady na spotřebovanou elektrickou energii. Výrobci zpravidla uvádějí cenu za spotřebovanou elektrickou energii v rozmezí 1 až 2 korun za jeden den. Takže ani pořízení tří čističek do bytu vám nenavýší měsíční náklady na domácnost o neúnosnou částku. Možná naopak zjistíte, že jste zdravější a utrácíte méně peněz za léky na kašel a ucpaný nos. Zkuste si pořídit jednu čističku do ložnice, a když se vám osvědčí můžete přikoupit další do obývacího nebo dětského pokoje.

Rubriky
Dům

Královna květin v naší zahradě i v domě

I když růže ukrývá trny, právem je považována za královnu všech květin, díky své vůni, rozmanitosti květů a neobvyklé kráse. Je to nejznámější květina, která poutá nejčastěji i pozornost umělců. Je symbolem lásky a přátelství a harmonií pro naše oči. Proto by neměla na žádné zahradě chybět. Růže můžeme pěstovat i na balkonech či terasách, protože jejich druhů je skutečně spousta. Stačí jen zjistit, který z nich je pro náš prostor nejvhodnější, aby květy byly krásné a zdravé.

 minirůže

Jak o růže v zahradě pečovat

Růže potřebuje teplé místo, kam svítí slunce a půdu vyžaduje hlinitopísčitou až hlinitou. Pravidelné zalévání a hnojení je samozřejmostí. Jen tak bude silná a odolná proti nemocem. Zalévat by se měla jen dole u stonku, protože namočené listy zvyšují její náchylnost k chorobám. Důvodem, proč na našich zahradách růží spíše ubývá, je fakt, že o některé odrůdy je péče poměrně náročná. Jsou však takové, které jsou houževnaté a stačí jim k dobrému růstu málo. Odborní pěstitelé v zahradnictví vždy poradí, které růže jsou méně zhýčkané a proti škůdcům odolnější.

 růže u plotu

Nezapomínejme na růži šípkovou

Růže jsou sice pěstovány především pro okrasu, ale zapomínat by se nemělo na růže léčitelky, které obsahují řadu vitamínů. V koutě zahrady se pro ně jistě najde místo. Když šípky sklidíme hned, jakmile dozrají, získáme z nich velký obsah vitamínu C a budeme sami stejně odolní jako tato nejskromnější, ale velmi půvabná květina.

 

Obliba růží se odráží i uvnitř domu

Kdo má růže opravdu rád, může si je dopřát i uvnitř domu. Na balkony, lodžie, terasy nebo jen parapety se hodí zakrslé minirůže, jejichž tvary a barvy si nezadají s těmi před domem. Ve větších nádobách se dají pěstovat i pnoucí a popínavé růže. Kdo je romantik, pořídí si s jejich dekorem i sedačku, vyšívané polštářky nebo porcelán a vytvoří si tak útulný květinový domov. 

Rubriky
Dům

Sháníte vlastní bydlení?

Potřebujete vlastní bydlení, protože to stávají je vám už malé, anebo nevyhovuje vašim nárokům? V každém případě se vždy vyplatí investovat do vlastní střechy nad hlavou, než bydlet dlouhodobě v podnájmu. Zatímco z nájmu nikdy nic mít nebudete, takže to vždy bude, jako byste každý měsíc vyhodili velké peníze oknem, účet za pořízení vlastního bydlení dříve či později splatíte a budete mít vlastní majetek, který má svou hodnotu.

floor-plan-1474454_640

Máte problém v tom, že byste se rádi zbavili nájemního bydlení a nahradili jej vlastním, ale nemáte po ruce dostatek financí? Dokonce vám peníze nechce půjčit ani banka, protože máte z hlediska hypotéky nízkou bonitu?

V tom případě máte v zásadě dvě možnosti. Buď slevíte ze svých nároků a vystačíte si i s malou hypotékou, anebo si pořídíte takové bydlení, na které ani hypotéku nebudete potřebovat.

Jistě se shodneme na tom, že ta druhá možnost je mnohem lepší! Teď už zbývá jen vyřešit otázku, kde seženete tak levné bydlení, abyste se při jeho pořízení obešli bez drahé a rizikové hypotéky, kterou vám dost možná v bance ani nechtějí dát.

house-167734_640

Už jste slyšeli o mobilních domech?

Právě prodej mobilních domů se může stát chytrým řešením vaší situace s bydlením.

Navíc se nejedná o žádnou novinku na trhu, byť tyto stavby nejsou v České republice příliš známé. Na západ od nás je lidé využívají poměrně často a rádi, takže se rozhodně nemusíte obávat, že byste byli mezi prvními, kdo jejich funkčnost bude testovat.

Pokud bychom je měli k něčemu připodobnit, tak se nejvíce podobají malým městským bytům. Jejich podlahová plocha je prakticky stejná, ovšem velký rozdíl spočívá v tom, že tyto stavby stojí na samostatném pozemku, takže už vás nebudou obtěžovat sousedi za zdí, a budete mít dostatek soukromí.

A to vše za vynikající a naprosto bezkonkurenční cenu, která se pohybuje okolo jednoho miliónu korun.

Rubriky
Dům

Výběr správné postele

Je velice důležité vybrat kvalitní konstrukce, protože to je naprostý základ a výběr tímto začíná. Nejprve začneme trochu netradičně, protože si ukážeme méně časté varianty. Zajímavostí je kovový rám, protože ten toho vydrží opravdu hodně. Pokud má ošetřený dobře povrch, tak jeho životnost je spousty desítek let. Má i výborné pevností vlastnosti, ovšem nehodí se všude. Nejlepší variantou u nás je využití masivního dřeva, protože to přináší spoustu výhod a Vy budete zaručeně spokojeni. Masiv velice dobře odolává i změnám teplot či vyšší ? vlhkosti. Při volbě kvalitního produktu budete mít zaručenou vysokou pevnost i životnost. Oproti matraci se životnost takové postele pohybuje v řádu desítek let. Je potřeba zvolit i správnou velikost, a proto tu máme dokonalý příklad postele 160×200. Ta splňuje všechny zmíněné požadavky, a navíc je to i nádherný designový prvek, jenž tvoří dominantu ložnice. Je to ideální volba pro každodenní spánek, takže se starou vrzající postelí už je konec. Sami se můžete přesvědčit jejím nákupem, že skutečně s tímto výrobkem jako ostatní zákazníci budete naprosto spokojení.

nová ložnice

Matrace

Po vybrání kvalitní postele je tu čas i na správnou matraci, protože bez té se také v žádném případě neobejdeme. Můžete díky ní zlepšit své problémy s pohybovým aparáte, což potěší řadu lidí. Nezapomeňte, že se i tyto výrobky musí po pár letech měnit, a proto je čas na nákup nové matrace. Ty se dělí na několik typů a tvrdostí. Začíná se od tvrdosti 1, jenž je nejměkčí a končí nejtvrdší 4. Nejčastěji zákazníci volí střední 3, protože poskytne pro většinu uživatelů zlatý střed. Pokud trpíte i větší mírou pocení, tak určitě dbejte na správný průchod vzduchu matrací. Pro lidi s většími problémy jsou tu ortopedické matrace, které jsou i vyšší než normální a lépe se z nich vstává.

černá postel

Rubriky
Dům

Vaše domácnost volá na poplach

Nepojištěná domácnost je jako časovaná bomba. Vlastně možná ještě horší, protože vy sami nemůžete ovlivnit, načasovat ji, kdy vybuchne. Někdy je ale rozmezí výbuchu mnohem jasnější. V mnoha případech si totiž neuvědomujeme, že potencionální zloděje sami zveme do našich domovů. Kdy tomu tak je a čemu bychom se tedy měli předně vyvarovat?
záznam lupiče

Základní věcí je zajistit si výběr schránky. Domovní schránka a to ať už v bytovém domě, kam přijdou desítky cizích lidí, od pošťáků, po pracovníky kurýrních služeb, až po domy, kde je schránka na čích ještě více lidem.

Už naše babičky říkaly, že chlubit bychom se neměli a že příliš mnoho slov je v některých případech na škodu. Bože, jak velká je to pravda a jak moc to platí právě v tomto případě. Ruku na srdce, kdo z vás jezdí na dovolenou bez mobilního telefonu a bez notebooku. Dobře, notebook možná někteří nechte doma, ale telefon si vezmete určitě. Už jen proto, kdyby se něco stalo. No a sociální sítě používá také většina z vás. V tom případě je pak už jen krůček od situace, která se může pro vaši domácnost stát fatální. Stačí prozradit, jak dlouho ještě u moře budete, co a za jak dlouho chcete ještě na dovolené stihnout a zloděj může začít plánovat…

Pokud zabarikádujete svůj domov tak, že to každého bouchne okamžitě do očí, že jste pryč a zřejmě na dlouho, když jste si dali se vším tolik práce, je to pro potencionální zloděje také jedno z vodítek, jak vám dostat pod zámek. Chce na to jít ne tak okatě a raději se poradit s odborníkem.
řadové domy za soumraku

Chraňme se, ale chytře

To ale neznamená, že bychom si své domovy neměli zajistit proti zlodějům, právě naopak. Jen to nesmíme dělat příliš okatě a rozhodně platí, že přílišné chlubení, kam jedeme a jak tam budeme, dlouho není dobré. Stačí říct jen zdánlivě obyčejná věta, že vezeme psa na tři týdny k babičce a zloděj je okamžitě v pozoru.