Rubriky
Životní styl

Naučte se učit

V případě, že projíždíte webové stránky nejrůznějších vysokých škol, nebo hledáte kurzy pro veřejnost, tak vás jistě neminul termín celoživotní vzdělávání. Co to ale znamená, kde se k němu dostat a k čemu vám to bude? To pro vás může být velkou záhadou.

Naštěstí lze tento pojem poměrně snadno vysvětlit. Jedná se totiž jednoduše o studium, které probíhá během celého vašeho života. Rozděluje se na formální, neformální a informativní, což pro nás nebude zas tolik důležité. Pro nás bude důležité pouze to formální. To se realizuje prostřednictvím vzdělávacích institucí, tedy škol. A pokud jste někde narazili na informace ohledně nějaké vysoké školy v České republice, tak jste zajisté narazili i na pojem celoživotní vzdělávání, neboli CŽV. To je totiž dnes nedílnou součástí snad každé větší vysoké školy.

Nejjednodušší způsob, jak charakterizovat CŽV je takto:

·         CŽV probíhá po celý život, nejen během určitého životního období,
·         může probíhat v nejrůznějším prostředí, nejen ve škole,
·         umožňuje příležitost studia pro všechny.

Právě poslední bod je nesmírně důležitý, protože u tohoto vzdělávání nezáleží na tom, jestli ještě studujete, pracujete, nebo jste již v penzi. Možnost vytrvalého studia se díky těmto programům dostane všem, přičemž u seniorů se mluví o tzv. univerzitě třetího věku. Vzhledem k tomu, že jsou kurzy poskytovány na nejrůznějších fakultách, tak si sami můžete vybrat obor a předmět, který vás bude nejvíce zajímat.

Na rozdíl od klasických přednášek pro veřejnost nejsou tyto kurzy jednorázové, ale trvají například jeden semestr. Další rozdíl spočívá ve finanční stránce věci, protože za možnost formálně a nepřetržitě se vzdělávat budete muset zaplatit nějaký ten poplatek. Na konci kurzu si ovšem odnesete osvědčení o absolvování, což vám zajisté velice pomůže profesně, tedy samozřejmě v případě, že nepatříte do kategorie studující v rámci univerzity třetího věku. Osvědčení sice není akademický titul, ale i tak budete mít potvrzení o tom, že danými vědomostmi a schopnostmi disponujete.

Chcete-li se tedy vzdělávat i po škole, prohloubit si své dosavadní znalosti, nebo se například naučit nový cizí jazyk a mít papír na to, že jste to absolvovali a zvládli, tak jsou pro vás programy celoživotního vzdělávání jako dělané. Jejich jedinou nevýhodou jsou nejspíš jen poplatky, zato vám ale poskytnou spoustu výhod, kterými jsou nové znalosti, dovednosti, schopnosti, možnost většího pracovního uplatnění a zajisté tam také poznáte spoustu nových a zajímavých lidí.

Rubriky
Životní styl

Zažité mylné stereotypy

Muži jsou zruční na řemeslnické práce, ženy zase na domácí práce. To je takový stereotyp, který v současné době nemusí tak úplně odpovídat realitě. Můžeme najít opravdu celé množství mužů, kteří neumí ani vyměnit žárovku a celé množství žen, které zvládnou maximálně uvařit čaj a kávu a zalít si čínskou polévku. Někteří sice požadovanou zručnost mají, ale bohužel bojují s časem. Jsou natolik pracovně vytížení, že prostě nestíhají. Naštěstí jsou tady služby, které Vám v práci v domácnosti mohou výrazně pomoci. Například nejsou žádnou novinkou služby domácího manžela, které patří mezi velmi oblíbené a hojně využívané.
 práce v domácnosti

Služby vskutku hojně využívané

·         Hodinový manžel–  Nejčastěji tyto služby využívají především osamělé ženy jako třeba maminky samoživitelky, nebo starší osamělé a ovdovělé ženy. Ovšem tyto služby jsou neocenitelné také pro nezručné nebo příliš zaneprázdněné muže.
dívka se štětcem
·         Hodinová manželka– o něco novější službou je služba hodinová manželka. Proto si o této službě pojďme povyprávět trochu rozsáhleji. Mohlo by se zdát, že služby hodinové manželky budou využívat především osamělí staří mládenci nebo otcové samoživitelé, ale rozhodně to tak není. Celá řada žen si dnes najímá hodinovou manželku, aby jí pomohla s vedením domácnosti. Některé ženy této služby využívají pravidelně každý týden, některé si tyto služby najímají jen nárazově. Například na velký vánoční nebo velikonoční úklid nebo na mytí oken, čištění koberců a podobné nárazové záležitosti. Práce v domácnosti není ovšem jedinou náplní. Samozřejmostí je pak praní, žehlení, nákupy. Neocenitelné jsou třeba služby obsluhy. Víte, jak to chodí při oslavách. Hostitelka a oslavenkyně v jedné osobě obskakuje hosty, aniž by ze své vlastní oslavy měla alespoň něco málo. Tomu lze předejít, když si objednáte služby hodinové manželky.

Rubriky
Životní styl

Jak vyzrát na zánět močového měchýře

Zná to snad každá žena a některé to zažívají několikrát do roka. Neustálé běhání na malou, přičemž močení je nepříjemné, bolestivé a vše provází pálení, svědění a celkový diskomfort v oblasti intimních partií. Při vážnějším průběhu dochází i k bolesti, která má tendenci vystřelovat do oblasti zad, horečnatým stavům, bolestem břicha a celkové vyčerpanosti.
Něžné pohlaví je k infekci močového měchýře a cest, více náchylnější kvůli odlišné fyziologii oproti mužům, mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází poměrně blízko konečníku. Je proto mnohem snazší, že dojde k zanesení bakterií, které poté způsobí samotný zánět.

Proti této infekci však existuje poměrně účinná prevence (a i když některé rady vám můžou připadat samozřejmé, je důležité je skutečně vždy dodržovat):

1) umývejte se vždy směrem zepředu dozadu

2) nezapomínejte na důkladnou hygienu konečníku po každém vyprázdnění i při běžném umývání

3) na intimní partie používejte speciální přípravky místo běžných sprchových gelů či mýdla

4) dávejte přednost sprchování před koupelí

5) noste spodní prádlo z prodyšných látek, ideálně z bavlny

6) je vhodnější používat vložky, a to neparfémované

7) při praní prádla používejte dezinfekční přídavky a prací prášek pro citlivou pokožku

8) vyvarujte se podchlazení – dobře se oblékejte i v chladném počasí

9) pozitivní vliv může mít i stravování – zejména omezení bílé mouky, rafinovaného cukru a sladkostí

10) nezapomínejte na pravidelný a dostatečný pitný režim

11) pozor na nadměrné užívání antibiotik, ničí důležité bakterie prospěšné našemu organismu

12) jako prevence i ke snížení již vzniklých potíží mohou přispět některé dary přírody, neznámější jsou v případě zánětu močového měchýře brusinky, ale pomoci může i zlatobýl, heřmánek, lípa nebo třeba máta

Rubriky
Životní styl

Dejte sbohem nadbytečným kilům

Pro mnoho z nás není vůbec jednoduché zbavit se nadbytečných kilogramů. Zřejmě nejhorším způsobem je hladovění anebo zkoušení „zaručených diet“ filmových hvězd. Ty většinou fungují jen krátkodobě a mají jeden nežádoucí vedlejší produkt. Tím je známý jo-jo efekt.
– Je to způsobeno především tím, že nám neubývají tukové zásoby, ale svalová hmota.
– Po ukončení diety si tělo začne ukládat další tukové rezervy na horší časy.
žena měřící si obvod pasu
Není ale zapotřebí snahu o lepší fyzickou kondici a dokonalejší vzhled rozhodně vzdávat.
· Pomoci může vědecká metoda, která je známá jako bílkovinová nebo také cyklická ketogenní dieta.
Ketodieta je založena na tom, že je tělu dodáváno zvýšené množství proteinů (bílkovin) a zároveň je radikálně snížen příjem sacharidů a tuků. V těle se tak začne vytvářet ketóza a v ní se tvoří ketolátky. Ty vznikají štěpením tukových tkání. Plnohodnotně nahradí sacharidy, které potřebujeme jako zdroj energie.
žena stojící na osobní váze

Jídelníček bude opravdu pestrý

Každá skutečně účinná dieta, což znamená i ketonová, ale nebude fungovat bez dostatečné osobní disciplíny. V tomto případě to ale nebude vůbec těžké. Stačí jen po dobu celé kúry konzumovat vhodná jídla.
– Jídelníček je natolik pestrý, že se nemusíte obávat jednostrannosti nebo dokonce hladu.
– Mezi potravinami najdete slaná i sladká jídla, polévky, moučníky.

Vedlejší účinky? Pouze pozitivní

Bílkovinová (ketonová) dieta má několik vedlejších účinků. Jsou však pouze pozitivního charakteru. Jedním z nich je detoxikace organismu. Tělo se prostě bude zbavovat nejen tukových zásob, ale všech látek, které jsou pro něho škodlivé.
· Po ukončení celého programu budete tedy nejen lépe vypadat, ale také se bude mnohem lépe cítit.
o Někteří klienti dokonce svůj stav po několika dnech od zahájení označují jako euforický.
o A to nejen z důvodu pohledu na svou osobní váhu.