Rubriky
Lifestyle

Který domácí mazlíček je pro vás nejvhodnější

Říká se, že rodina není kompletní bez domácího mazlíčka. A je pravdou, že poskytuje potěšení, učí děti zodpovědnosti a empatii a může pomoci členy rodiny stmelit. To vše však platí pouze v tom případě, že vybereme toho správného.

 

Velmi snadno se totiž může stát, že místo radosti budeme mít starost, zvlášť když nás překvapí jeho nároky. Proto je dobré seznámit se s nimi ještě předtím, než si jej pořídíme.

 

křeček žeroucí mrkev

 

Ještě nedávno byl například poměrně oblíbeným zvířátkem křeček, zvláště jako první domácí mazlíček pro děti. Jen málo rodičů si však uvědomovalo, že se jedná o tvora, který je aktivní především v noci, a přes den spí. Navíc se jedná o samotářský druh, takže není příliš kontaktní.

 

Velmi populární je také pes, avšak zde je nutné si uvědomit, že budeme muset věnovat čas jeho výchově, pokud z něj chceme mít příjemného společníka. Navíc potřebuje podstatně více pozornosti a pohybu. Také péče o něj nemůže být svěřena pouze dětem – i dospělí se musí přičinit. Pokud se však vše povede, je to rozhodně jedna z nejlepších možností. Jen na něj musíte mít dostatek času.

 

hrající si štěně

 

Kočky jsou také poměrně populární. A není divu, jejich měkký kožíšek láká k mazlení, a předení má vědecky dokázaný příznivý vliv na naši psychiku. Navíc nevyžadují tolik času jako pes – což však neznamená, že se jim nemusíme věnovat. Na druhou stranu neváhají dát bolestivě najevo, když se jim něco nelíbí, a to bez ohledu na věk dotyčného.

 

Avšak ať už si vybereme kteréhokoliv z nich, je potřeba si uvědomit, že jejich koupí přejímáme odpovědnost za jejich zdravotní stav i pohodlí. Bez nadsázky jsme se stali pány jejich osudu, a je jen na nás, zda se budou mít dobře či zda budou trpět. Proto bychom se měli vždy snažit vytvořit jim ty nejlepší podmínky, aby měla dlouhý a spokojený život. Nic jiného si totiž za to, co pro nás dělají, nezaslouží.

Rubriky
Lifestyle

Chraňte své děti před sluncem

Horko a léto přímo vybízejí všechny lidi k útěku na koupaliště. Je to snad nejnavštěvovanější místo ve městech, protože nám poskytuje tolik potřebné osvěžení. Hlavně malé děti snáší horka špatně, a proto je vhodné je brát do bazénu, aby horka snášely lépe. Otázkou ovšem zůstává, jak je ochránit proti škodlivému UV záření. Malé děti jsou vysoce náchylné k popáleninám od slunečních paprsků.

dítě uv overal

Krém
Nejčastější ochranou pře spálením jsou klasicky krémy a spreje, případně pěny, které dnes seženete doslova na každém rohu. V každé drogerii najdete mnoho přípravků různých značek, ale ty nejkvalitnější kousky najdete v lékárnách. Jsou sice dražší, ale rozhodně se do této věci vyplatí investovat. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Během léta navíc lékárny i různé e-shopy mívají akce na vybrané výrobce, a můžete tak ušetřit nemalé peníze.

UV oblečení
Nevýhodou krému je, že se musí aplikovat po každém styku s vodou, což hodně lidí zapomíná. Výsledkem jsou potom spálená záda, která se obtížně léčí. Pravidelně spálená kůže navíc může vyústit v rakovinu kůže. Co se týče zejména malých dětí, posledním hitem ochrany před paprsky jsou UV overaly či jednotlivé kusy oblečení. Prodávají se ve sportovních potřebách i v obchodech s oblečením, pro kluky i pro holky. Skvělou věcí je, že je prostě dítěti oblečete, a už se o nic nemusíte starat. Kromě mazání krému na obličej a nekrytá místa jako jsou holeně, ty se ale spalují nejméně.

opalovací krém

Pokrývka hlavy a brýle
Malé děti většinou nesnáší dobře ani pokrývku hlavy, ani sluneční brýle. Od miminek ale dítě musí mít v horku pokrývku hlavy, i když se mu to moc nelíbí. Větší děti už snáší i sluneční brýle, které by měly být součástí vaší plážové tašky.

Ochrana před sluncem není složitá, chce to na ni myslet důsledně, a pravidelně kontrolovat namazání. Jedině tak se od moře nebo z koupaliště vrátíte všichni bez zdravotních komplikací.

Rubriky
Lifestyle

Na „Mácháč“ i během babího léta

Máchovu jezeru se dříve přezdívalo „Velký rybník“ a všeobecně se ví, že je to uměle vytvořená vodní nádrž. Tu nechal zbudovat už v roce 1366 náš nejvýznamnější panovník Karel IV. Uprostřed rozlehlého jezera se vypínají dva ostrůvky, nesoucí veselé názvy: Myšín a Kachní ostrov. Tyto ostrůvky jsou chráněné a staly se významnými ornitologickými lokalitami, kam je bez povolení vstup zakázaný. Je třeba si na to dát pozor, protože to návštěvníky jezera láká, se na ostrůvcích zastavit, třeba při výletu loďkou.

Karel IV.

Jezero nabízí návštěvníkům 4 velké písečné pláže, nedaleké lesy a spoustu cílů pro výlety pěšky, na kole i autem. Krásné romantické okolí inspirovalo k tvorbě Karla Hynka Máchu.
Máchovo jezero se stalo významnou českou turistickou lokalitou, kterou navštíví každý rok tisíce lidí na víkendy nebo delší dovolenkové pobyty.
Pro pohodlný pobyt, kdy nechcete být omezováni časem a spěchat na večer domů, je praktické si sehnat přímo v místě ubytování. Pro rodinu jsou ideálním řešením chatky Máchovo jezero a ty nabízí ve výborné kvalitě ubytování pro 4 osoby. Celý areál Máchovo jezero chatky je v příjemné lokalitě, s nabídkou stravování, sociálního zázemí, ohnišť a nedalekého sportovního vyžití.
Pokud preferujete klidnější dovolenou bez návalu turistů, je konec prázdnin a září ideální dobou, kdy si ještě užijete krásné počasí, ale už nebudete obklopeni davy turistů. Okolní příroda nabízí dostatek přírodních i historických krás, které vám zpestří nezapomenutelný pobyt.

východ slunce nad jezerem

Tip na výlet:
Se zakladatelem vodní nádrže Karlem IV. je spjat i skalní útvar Králův stolec, kde podle starých kronik císař rád během lovů odpočíval a vychutnával si vzácnou samotu a klid. Kraj kolem Bezdězu byl Karlovým oblíbeným místem pro vyjížďky spojené s lovem. Nejraději jezdil jen s malou družinou, které se v lesích ztrácel a těšil se z místní rozmanité přírody. Družina už věděla, že císař nakonec dorazí na králův stolec a už ho při příjezdu čekalo občerstvení.
Když si oblíbenosti císařovi zastávky všiml bezdězský purkrabí Oldřich Tisa, nechal zde přímo ve skalním masivu vytesat těmi nejzručnějšími kameníky prostorný stůl a lavice, aby se Karlovi zavděčil. To se mu povedlo a místo léta sloužilo svému účelu. Bohužel po smrti císaře už zpustlo a války a přírodní vlivy se postaraly o to, že místo zarostlo a zůstal jen skalní útes, kde na vás dýchne minulost.