Položí-li vám někdo základní otázku, z čeho se skládá lidské (hmotné) tělo, pravděpodobně dokážete odpovědět, že ze 70 procent z vody, a zbytek tvoří organická hmota různých prvků Mendělejevovy soustavy. V zásadě máte pravdu, a kdybychom tělo zbavili vody, bude to jen vysušená hromádka prachu. V tom prachu se však nachází minerály a stopové prvky, které jsou důležitou součástí procesu tvorby biochemických látek, a pokud minerály ve stravě chybí, tak se lidský organismus nemůže regenerovat, chřadne, stárne, a nakonec se rozpadne.

řasa Kelpa

Minerály musíme do těla dodávat v potravě, ovšem problém současné moderní doby tkví v tom, že řada zemědělských plodin je o některé prvky ochuzena díky velkovýrobním procesům. Zemědělství je až na malé výjimky (drobné pěstitele, BIO produkty atp.) stále „rozjeto“, aby produkovalo vysoké výnosy a zisk z prodeje, bohužel na úkor lidského zdraví. Kupříkladu trpíme takříkajíc všichni deficitem hořčíku (magnézia), kterého v potravinách ubývá, a je vhodné jej doplňovat v suplementech. Podobně jsou na tom i jiné prvky (v organické vazbě), jako je germanium, stroncium, jód, lithium, fluor, selen, baryum, rubidium atd.

řasa na pobřeží

Dříve byla zkrátka zemědělská půda výživnější, bohatší, tehdy se také hnojilo přirozeně zvířecím trusem a byl to normální koloběh živin v přírodě. Dnes je situace jiná – pozměněná, a kdo si to uvědomuje, ten je ve výhodě.

Mořské řasy – nedoceněný poklad

Skvělý způsob, jak doplnit minerály, je kromě (některých) minerálních vod, jako je např. Magnesia nebo Vincentka, i mořská řasa Kelpa https://www.nakliceno.cz/kelpa/. Makrobiotici a příznivci čínské medicíny ji znají pod názvem Kombu. Tyto rostliny absorbují z mořské vody minerální prvky, které se mnohdy v suchozemské půdě téměř nevyskytují. Navíc rostou jen tam, kde není žádné chemické znečištění a radioaktivita, takže máte jistotu, že si nebudete pochutnávat na žádném toxickém koktejlu.

Řasa Kelpa se ovšem konzumuje jen v malém množství, obsah minerálů je v této rostlině značný, a tak k ní musíme přistupovat rozumně a dodržovat doporučené dávkování.