I když růže ukrývá trny, právem je považována za královnu všech květin, díky své vůni, rozmanitosti květů a neobvyklé kráse. Je to nejznámější květina, která poutá nejčastěji i pozornost umělců. Je symbolem lásky a přátelství a harmonií pro naše oči. Proto by neměla na žádné zahradě chybět. Růže můžeme pěstovat i na balkonech či terasách, protože jejich druhů je skutečně spousta. Stačí jen zjistit, který z nich je pro náš prostor nejvhodnější, aby květy byly krásné a zdravé.

 minirůže

Jak o růže v zahradě pečovat

Růže potřebuje teplé místo, kam svítí slunce a půdu vyžaduje hlinitopísčitou až hlinitou. Pravidelné zalévání a hnojení je samozřejmostí. Jen tak bude silná a odolná proti nemocem. Zalévat by se měla jen dole u stonku, protože namočené listy zvyšují její náchylnost k chorobám. Důvodem, proč na našich zahradách růží spíše ubývá, je fakt, že o některé odrůdy je péče poměrně náročná. Jsou však takové, které jsou houževnaté a stačí jim k dobrému růstu málo. Odborní pěstitelé v zahradnictví vždy poradí, které růže jsou méně zhýčkané a proti škůdcům odolnější.

 růže u plotu

Nezapomínejme na růži šípkovou

Růže jsou sice pěstovány především pro okrasu, ale zapomínat by se nemělo na růže léčitelky, které obsahují řadu vitamínů. V koutě zahrady se pro ně jistě najde místo. Když šípky sklidíme hned, jakmile dozrají, získáme z nich velký obsah vitamínu C a budeme sami stejně odolní jako tato nejskromnější, ale velmi půvabná květina.

 

Obliba růží se odráží i uvnitř domu

Kdo má růže opravdu rád, může si je dopřát i uvnitř domu. Na balkony, lodžie, terasy nebo jen parapety se hodí zakrslé minirůže, jejichž tvary a barvy si nezadají s těmi před domem. Ve větších nádobách se dají pěstovat i pnoucí a popínavé růže. Kdo je romantik, pořídí si s jejich dekorem i sedačku, vyšívané polštářky nebo porcelán a vytvoří si tak útulný květinový domov.