Mobilní technologie nás obklopují na každém kroku. V dnešní době má skoro každý možnost vlastnit smartphone, notebook nebo tablet. V některý případech dokonce všechny tyto věci. Ale je skutečně nutné mít tyto věci neustále u sebe? V Japonsku je 90 % telefonů voděodolných, protože si je lidé berou i do sprchy nebo třeba do vany. A to přesto, že není zrovna zdravé mít je stále u sebe, jejich záření totiž mohou způsobovat například nespavost a bolest hlavy.

mobil

Jak to všechno začalo

První mobilní telefon se objevil na přelomu 60. a 70. let a stála z a ním společnost Motorola. Přestože byl úplně jiný, než jak je známe dnes a dostupný kvůli ceně jen pro bohaté, nápad na telefon, který můžete mít neustále u sebe uchytil.
Naproti tomu první přenosný počítač přišel na scénu až v 80. letech. Jeden z prvních sestrojil přenosný počítač Brit William Moggridge pro Grid System Corporation.
Tablet je jistý mezistupeň mezi mobilem a notebookem. V současnosti z této trojice nejméně používaný. Předchůdce tabletu byl Dynabook z roku 1988, ale první uživatelsky použitelný byl až iPad od firmy Apple z roku 2010.

Výhody a nevýhody

Hlavním důvodem, proč se mobilní telefony, ze kterých se staly smartphony tolik uchytily je bezpochyby internet. Být neustále online a ve spojení s přáteli, známými a rodinou je přece skvělé, ne? A díky smartphonům a jejich malým rozměrům je to snazší než kdy dřív. Na výběr je z mnoha značek a několika operačních systémů, takže si vybere skutečně každý. Navíc jejich ovládání je velice jednoduché a zvládne to i malé dítě.

Ovšem vše má i svou temnou stránku. Komunikace přes smartphony, notebooky a různé sociální sítě je sice skvělá, ale lidé jako by se občas zapomněli bavit ve skutečnosti. Dále jsou tu již zmiňované záření, které mohou způsobit menší zdravotní komplikace a také závislost. Někteří lidé dokonce trpí pocitem, že jim vibruje telefon, i když jim nikdo nevolá, to vyvolává následnou úzkost. Stává se to spoustě lidem a nazývá se to ringxiety.

telefon
 
Dnes jsou tyto technologie dostupné všude a je jen na nás, jestli se s nimi naučíme žít a ovládat je nebo jestli ony začnou ovládat nás.