Nemusíte v něm jen sedětsedací vak, to je jen název výrobku, který se na veřejnosti ujal již před mnoha lety, ovšem to neznamená, že je určen výhradně pro sezení. Dá se na něm i pohodlně ležet, nebo zaujmout polohu polosedě, s knihou v ruce, s notebookem na klíně, s hrnkem kávy či čaje, dokonce i s talířem pod bradou, pokud preferujete tento způsob konzumace pokrmů či zákusků.

šedý vak

Podstatné ovšem je, že jde o nesmírně pohodlný způsob, kterého stěží docílíte jiným způsobem. Proč tomu tak je, na tu to otázku existuje docela jednoduchá odpověď.

Molitan versus výplně vaků – klasické sedací soupravy či křesla se vyrábí zavedeným výrobním způsobem již desítky let, v principu se jedná stále o jedno a totéž – uvnitř zpravidla naleznete různé varianty polyuretanu – částečně prodyšného plastu, jehož jednu z podob známe pod obchodním názvem „molitan“. Polyuretan je pak zabalen do eko-kůže, koženky, pravé kůže, manchesteru atd. v podobě sedáků a opěradel, která zaujímají vůči poloze lidského těla určitý úhel, nejčastěji 110 stupňů. Při posazení na „molitan“ dojde k jeho stlačení, přičemž při deformaci se díky vysoké tuhosti přizpůsobí tvaru těla jen tam, kde dojde k vyššímu tlaku. Okolní tkáně se však musí přizpůsobit molitanu, nikoli molitan tkáním.

sedací vak

U sedacích vaků je to jiné, tam tvoří vnitřní výplně (nejčastěji) polystyrenové kuličky (materiál EPS). Kuličky mají shodný průměr a tuhost a jejich kulový povrch umožňuje jejich vzájemné odvalování a tím pádem snadné přizpůsobení výplně tvaru těla – mnohem lépe, než u molitanu. To je také důvodem, proč právě sedací vak doporučují lékaři a terapeutičtí pracovníci každému, kdo má zájem dobře si odpočinout a poskytnout důkladnou relaxaci (uvolnění) v průběhu dne namáhaným svalům. Ulevuje od bolestí v bederní oblasti, u krční páteře, namoženým vazům, kloubům, zádovým i břišním svalům.