Máchovu jezeru se dříve přezdívalo „Velký rybník“ a všeobecně se ví, že je to uměle vytvořená vodní nádrž. Tu nechal zbudovat už v roce 1366 náš nejvýznamnější panovník Karel IV. Uprostřed rozlehlého jezera se vypínají dva ostrůvky, nesoucí veselé názvy: Myšín a Kachní ostrov. Tyto ostrůvky jsou chráněné a staly se významnými ornitologickými lokalitami, kam je bez povolení vstup zakázaný. Je třeba si na to dát pozor, protože to návštěvníky jezera láká, se na ostrůvcích zastavit, třeba při výletu loďkou.

Karel IV.

Jezero nabízí návštěvníkům 4 velké písečné pláže, nedaleké lesy a spoustu cílů pro výlety pěšky, na kole i autem. Krásné romantické okolí inspirovalo k tvorbě Karla Hynka Máchu.
Máchovo jezero se stalo významnou českou turistickou lokalitou, kterou navštíví každý rok tisíce lidí na víkendy nebo delší dovolenkové pobyty.
Pro pohodlný pobyt, kdy nechcete být omezováni časem a spěchat na večer domů, je praktické si sehnat přímo v místě ubytování. Pro rodinu jsou ideálním řešením chatky Máchovo jezero a ty nabízí ve výborné kvalitě ubytování pro 4 osoby. Celý areál Máchovo jezero chatky je v příjemné lokalitě, s nabídkou stravování, sociálního zázemí, ohnišť a nedalekého sportovního vyžití.
Pokud preferujete klidnější dovolenou bez návalu turistů, je konec prázdnin a září ideální dobou, kdy si ještě užijete krásné počasí, ale už nebudete obklopeni davy turistů. Okolní příroda nabízí dostatek přírodních i historických krás, které vám zpestří nezapomenutelný pobyt.

východ slunce nad jezerem

Tip na výlet:
Se zakladatelem vodní nádrže Karlem IV. je spjat i skalní útvar Králův stolec, kde podle starých kronik císař rád během lovů odpočíval a vychutnával si vzácnou samotu a klid. Kraj kolem Bezdězu byl Karlovým oblíbeným místem pro vyjížďky spojené s lovem. Nejraději jezdil jen s malou družinou, které se v lesích ztrácel a těšil se z místní rozmanité přírody. Družina už věděla, že císař nakonec dorazí na králův stolec a už ho při příjezdu čekalo občerstvení.
Když si oblíbenosti císařovi zastávky všiml bezdězský purkrabí Oldřich Tisa, nechal zde přímo ve skalním masivu vytesat těmi nejzručnějšími kameníky prostorný stůl a lavice, aby se Karlovi zavděčil. To se mu povedlo a místo léta sloužilo svému účelu. Bohužel po smrti císaře už zpustlo a války a přírodní vlivy se postaraly o to, že místo zarostlo a zůstal jen skalní útes, kde na vás dýchne minulost.